Întâlnire ecumenică de rugăciune pentru Unitatea Creștinilor la Lugoj – 2022

A XXVI-a ediție a Întâlnirii ecumenice de rugăciune de la Lugoj s-a ţinut în acest an la Biserica Reformată în ziua de 23 ianuarie 2022.

Începând din anul 1968, bisericile creștine din întreaga lume celebrează la începutul fiecărui an, în perioada 18-25 ianuarie, o „Săptămână de rugăciune pentru unitatea creștinilor”, pe baza textelor elaborate de un grup internațional desemnat de Comisia „Credință și Constituție” a Consiliului Ecumenic al Bisericilor și Consiliul Pontifical pentru Promovarea Unității Creștinilor. Pentru anul acesta, textele au fost pregătite de Consiliul Bisericilor din Orientul Mijlociu, cu sediul la Beirut, Liban. Ei au ales tema „Am văzut steaua Lui la răsărit și am venit să-L adorăm” (Mt 2,2). Mai mult ca oricând, în aceste vremuri dificile, avem nevoie de o lumină care strălucește în întuneric, iar această lumină pe care o vestesc creștinii s-a manifestat în Isus Cristos.

În deschiderea întâlnirii ecumenice de la Lugoj, Pastorul Zoltan Gall, reprezentantul Bisericii reformate, gazda acestei întâlniri, a adresat un cuvânt de bun venit Preasfinţitului Alexandru Mesian, Episcop de Lugoj, Preasfinţitului Călin Ioan Bot, Episcop auxiliar de Lugoj, Mons. Angelo-Narcis Pop, Vicar general al Eparhiei greco-catolice de Lugoj, precum şi celorlalţi reprezentanți ai cultelor și credincioșilor.

În continuare au fost rostite reflecţii pe marginea textelor biblice și rugăciuni de către reprezentanții confesiunilor din municipiu: Preasfinţitul Călin Ioan Bot – Episcopul greco-catolic auxiliar de Lugoj; preotul Mihail Titi Dumitresc – Protopopul Bisericii Romano-Catolice; Prot. Onorar Ioan Cerbu – din partea Bisericii Ortodoxe Române, Diacon Alin Tec – slujitor în Biserica Penticostală, preotul Walter Sinn – din partea Bisericii Evanghelice Lutherane, Dl. Ivan Bloch – reprezentant din partea cultului Mozaic şi Preonoratul Părinte Ieromonah Nicolae Danco – din partea Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

Momentele de lectură, comentariu şi rugăciune rostite de reprezentanţii cultelor a fost intercalate şi de corul greco-catolic „Reînvierea” al Catedralei din Lugoj, dirijat de d-na prof. Olimpia Drăgan, care au interpretat scurte fragmente corale religioase.

S-a rostit rugăciunea „Tatăl nostru” în limbile română, maghiară, germană și ucraineană.

În încheiere, Preasfinţitul Alexandru, – conform programului – a rostit un cuvânt de binecuvântare, apoi Preasfinţia Sa a acordat binecuvântarea arhierească tuturor celor prezenţi.

Pastorul Zoltan Gall a adresat un cuvânt de mulţumire bunului Dumnezeu apoi a mulţumit, reprezentanţilor cultelor, corului şi tuturor celor prezenţi, iar în încheiere a rostit o rugăciune.

Preasfinţitul Alexandru a fost sărbătorit în acest cadru ecumenic la aniversarea a 85 de ani.

Reprezentanţii cultelor au ieşit din biserică în procesiune, îndreptându-se spre oficiul parohial.

***

Octava de Rugăciune Ecumenică este o tradiție la Lugoj, prima ediție a avut loc în anul 1997. Edițiile ulterioare au fost găzduite de Biserica Română Unită, Greco-Catolică (în 1997, 2003, 2009, 2016), Biserica Ortodoxă Română (1998, 2004, 2010, 2017), Biserica Romano-Catolică (1999, 2005, 2011, 2018), Biserica Ortodoxă Ucraineană (2000, 2006, 2012, 2019), Biserica Creștină Baptistă „Harul” (2001, 2007, 2013, 2020), Biserica Penticostală „Filadelfia” (2014 și 2021) şi Biserica Reformată (2002, 2008, 2015 şi 2022).

Ipod. Raimondo-Mario Rupp

Mai multe fotografii se găsesc AICI.




Preasfințitul Alexandru Mesian a fost sărbătorit în Catedrala Lugojului la împlinirea venerabilei vârste de 85 de ani

Preasfinția Sa Alexandru Mesian, Episcop de Lugoj a împlinit la 22 ianuarie 2022, frumoasa vârstă de 85 de ani.

Unul din momentele solemne de sărbătorire a fost în duminica 31-a dupa Rusalii, la 23 ianuarie 2022, în catedrala „Coborârea Sfântului Spirit” în cadrul Sfintei Liturghii Arhiereşti, unde Preasfinţia Sa fost felicitat de către Corul catedralei „Reînvierea”, pe care îl consideră ca făcând parte din „familia” sa, şi de credincioșii prezenți.

La Sfânta Liturghie Arhierească, alături de Preasfinţitul Alexandru şi Preasfinţitul Ioan, Episcop auxiliar de Lugoj, au concelebrat: Mons. Angelo-Narcis Pop, Vicar general, Pr. Teodor Baba, Consilier eparhial şi Protopop de Lugoj, Pr. Prot. On Ioan Pop, parohul catedralei şi Pr. Ardelean Narcis, paroh la Şanoviţa.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de Corul catedralei, dirijat de dna prof. Olimpia Drăgan.

În Cuvântul de învăţătură, Preasfinţitul Alexandru a vorbit despre Evanghelia zilei: Vindecarea orbului din Ierihon.

„Sunt mulţi oameni care deşi au vederea trupească, sunt orbi sufleteşte; nu au credinţă” a spus PS Alexandru. „Este mare lucru ca omul să aibă, nu numai lumina naturală ci şi lumina spirituală. Credinţa este un dar a lui Dumnezeu, oferit gratuit tuturor oamenilor. Când avem anumite îndoieli, să-i cerem lui Dumnezeu să ajute necredinţei noastre. Ajută-mă Doamne să cred, ajută-mă să mă folosesc de harurile pe care ni le oferi, de Sfintele Taine! … A crede în prezenţa reală a lui Isus Cristos în Sfânta Împărtăşanie este o lumină extraordinară, o lumină supranaturală de aceea noi pentru toate acestea se cuvine să aducem mulţumire lui Dumnezeu, pentru toate harurile câte ne-au fost date de Isus Cristos” a mai spus în încheiere Preasfinţitul Alexandru.

După Cuvântul de învăţătură, Părintele Prot. On. Ioan Pop, parohul catedralei a adresat ierarhului sărbătorit, urări din partea Preasfinţitului Ioan, a clerului, a persoanelor consacrate, a corului şi credincioşilor din Eparhia de Lugoj.

Preasfinţitul Ioan i-a dăruit Preasfinţitului Alexandru o icoană cu Maica Domnului.

Preasfinţitul Alexandru a primit mai multe buchete de flori din partea corului și a credincioșilor.

La final, PS Alexandru a mulţumit pentru frumoasele cuvinte adresate cu ocazia zilei sale de naștere. „Nu numai astăzi” a apus Preasfinţitul Alexandru „dar de-a a lungul celor 29 de ani de când sunt Episcop la Lugoj, aţi făcut astfel de gesturi atât de frumoase de recunostinţă, de apreciere şi de dragoste faţă de ierarhul dumneavoastră. De aceea şi Noi vă avem mereu în rugăciunile noastre; chiar şi Sfânta Liturghie de astăzi am înălţat-o către Dumnezeu ca să binecuvânteze pe toţi credincioşii Eparhiei noastre de Lugoj”.

„Urările care mi le-aţi adresat” a continuat Preasfinţitul Alexandru, „le punem în mâna bunului Dumnezeu de la care vine toată darea cea bună şi tot darul desăvârşit. Cât va voi bunul Dumnezeu, Noi suntem la dispozitia Sa, „Iată Dumnezeule vin ca să fac voia Ta!” este motto-ul care m-a condus în viata mea de preoţie, să fiu întotdeauna prezent când este vorba de obligaţiile mele ca şi cleric, ca şi episcop, în ceea ce priveşte misiunea pe care am primit-o, ca să slujim lui Dumnezeu şi Poporului lui Dumnezeu”, a spus Preasfinţitul Alexandru.

În încheiere, Preasfinţitul Alexandru a mulţumit în mod special corului catedralei, care cu mult suflet se pregătesc ca serviciul religios să fie frumos aşa cum a fost şi în această zi.

„Vă mulţumim încă o dată şi bunul Dumnezeu să vă binecuvânteze!” a încheiat Preasfinţitul Alexandru.

* * *

Menţionăm că Preasfinţitul Alexandru a fost felicitat de Corul Catedralei şi de Surorile Baziliene, în ziua de 22 ianuarie la Palatul Episcopal unde sărbătoarea a fost marcată de o recepţie.

De-asemenea în ziua de 25 ianuarie, PS Alexandru, a fost felicitat de colaboratorii de la Centrul eparhial: preoții din Curia Episcopală, laicii care își desfășoară activitatea în cadrul Episcopiei de Lugoj, dar și alți invitați apropiați.

Ipod. Raimondo-Mario Rupp

Mai multe fotografii AICI.