Întâlnire la Mănăstirea „Preasfânta Treime” Giroc a PS Ioan cu studenţi ai Facultăţii de Sociologie şi Psihologie, specializarea Asistenţă Socială (UVT)

Luni, 20 mai 2024, Preasfinţitul Ioan s-a întâlnit la Mănăstirea „Preasfânta Treime” Giroc (jud. Timiş) cu studenți ai Facultăţii de Sociologie şi Psihologie, specializarea Asistenţă Socială din cadrul Universităţii de Vest Timişoara (UVT).

Întâlnirea a fost moderată de Conf. Univ. Dr. Aurora Carmen Bărbat, cadru didactic al Facultății de Sociologie și Psihologie, departamentul de Asistență Socială.

Tema întâlnirii a fost: „Asistenţa spirituală a persoanelor cu boli cronice şi terminale. Asistenţa spirituală în spitale”.

Întâlnirea a fost deschisă cu un cuvânt de bun venit, a urmat o introducere făcută de PS Ioan şi o prezentare susţinută de Ieromonahul Isaac – Vela Jose Refugio. După o scurtă pauză, a urmat un timp de dezbatere în care fiecare dintre cei prezenți a împărtășit aspecte din experiența proprie pe marginea temei abordate.

Întâlnirea s-a încheiat cu o agapă.

Raimondo-Mario Rupp

Mai multe fotografii se găsesc AICI.




Întâlnire cu voluntarii participanţi la Întâlnirea Eparhială a Tineretului (IET)

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Ioan, sâmbătă, 18 mai 2024, a avut loc la reşedinţa Episcopiei, o primă Întâlnire cu voluntarii care sau înscris pe liste la Întâlnirea Eparhială a Tinerilor (IET). Tema întâlnirii a fost: „Disponibilitate și dăruire”.

Au participat: pr. Mihai Blăjuţ OFMConv, coordonator eparhial cu pastoraţia tineretului, ipod. Silviu Cunzet, specialist în coordonarea activităților de tineret, alături de alţi voluntari care au dat o mână de ajutor la ediţia din acest an a IET. Invitată a fost președinta ASTRU Oradea, Andreea Ghercă care a ţinut o relatare pe tema propusă.

S-au dezbătut aspectele practice care țin de această activitate, motivații spirituale și umane care stau la baza voluntariatului, conduita corectă a voluntarului, modalități practice de atingere a obiectivelor împreună cu coordonatorul de activitate.

Episcopul a mulțumit tinerilor prezenţi pentru disponibilitate, i-a asigurat de prețuirea pe care o are Biserica pentru toți cei implicați în operele de voluntariat și i-a încurajat pe tinerii voluntari să continue cu dăruire ceea ce au început.

Sunt aşteptaţi şi alți tineri să se alăture echipei de voluntari ai Eparhiei de Lugoj.

Următoarea întâlnire va avea în ziua de 29 iunie la Timișoara.

A consemnat: Raimondo-Mario Rupp

Mai multe fotografii se găsesc AICI.




Mesajul Preafericirii Sale, Lucian Cardinal Mureșan adresat participanților la Întâlnirea Națională a Reuniunilor Mariane Lugoj 17-18 mai 2024

Episcopia Greco-Catolică de Lugoj a fost gazda, în zilele de 17 și 18 mai, Întâlnirii Naționale a Reuniunilor Mariane, la care au participat membrii din întreaga țară însoțiți de preoții asistenți spirituali. Cu această ocazie, Preafericirea Sa Cardinal Lucian, Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, a transmis participanților următorul mesaj:

 

Preasfinția Voastră,

Cucernici Părinți Asistenți spirituali,

Iubiți și dragi credincioși membri ai Reuniunii Mariane,

 

Orice întâlnire cu Maria, Maica lui Isus și Mama noastră, este o sursă de speranță și bucurie pentru noi. Ea ne aduce speranța în Isus și în Biserica Sa iubită, așa cum a denumit-o fericitul Cardinal Iuliu Hossu, și ne umple de bucurie pentru dinamismul grupurilor noastre de rugăciune, sub protecția și ghidarea Maicii Preacurate.

Binecuvântez Întâlnirea Națională a Reuniunilor Mariane de la Lugoj și mulțumesc Preasfinției Sale Ioan, Episcop al Eparhiei de Lugoj, pentru inițiativa și organizarea acestei întâlniri. Vă salut cu bucurie pe fiecare dintre Dumneavoastră și Vă încredințez ocrotirii Maicii Preacurate și a Fericiților nostri Episcopi Martiri Greco-Catolici Români, de la a căror beatificare sărbătorim anul acesta cinci ani.

Reflectând asupra temei întâlnirii noastre: „Nu te teme să o primești pe Maria în casa ta” (Mt. 1, 20), ne amintim de situația concretă în care se găsea Familia Sfântă din Nazaret: întradevăr, prescripțiile Legii prevedeau 12 luni de logodna înainte de căsătorie, perioada in care soțul pregătea viitorul cămin pentru el si soția sa; era o perioada de cunoaștere însă nu în vederea procreării. Sa ne gândim la ce au trăit in sufletele lor Iosif si Maria: Sfântul Iosif își vede logodnica însărcinată, si știindu-se drept este in situația în care trebuie sa ia o decizie, este măcinat de gândul că logodnica lui ar putea suferi rigorile legii, de aceea se hotărăște să o părăsească in ascuns, dându-i astfel libertatea de a-și continua viața cu cel cu care a rămas însărcinată.  Și tocmai în acel moment de criză, îngerul vine sa confirme faptul că Maria trebuie cu adevărat să rămână consacrată lui Dumnezeu.

La fel cum Iosif a fost încurajat să nu se teamă să o ia pe Maria de soție, Domnul ne spune și nouă astăzi ,,nu vă temeți”! Cu alte cuvinte, frica nu are ce căuta in viața noastră, a membrilor Reuniunii Mariane, frica nu vine de la Domnul, dimpotrivă, frica ne îndepărtează de El. Să ne aducem aminte care au fost primele cuvinte ale lui Adam după păcat: ,,m-am ascuns de Tine pentru că mi-a fost teamă” (Gen. 3, 10).

De aceea, Dumnezeu ne spune ,,nu vă temeți: Eu sunt cu voi precum am fost cu Iosif si Maria așa rămân cu fiecare dintre voi până la sfârșitul timpului”. Dumnezeu, prin înger, ii transmite lui Iosif că Maria este un dar pentru el, este un dar pentru noi toți. Și că prin acel „da” rostit de Maria, fiecare dintre noi primim Semnul prezenței lui Dumnezeu în viața noastră, primim darul de a trăi alături de Isus si de familia Lui, în Casa Lui, și de a-L mărturisi cu entuziasm.

„Nu te teme” (Mt. 1, 20). Fericiților noștri Martiri nu le-a fost frică. Ei nu s-au temut de suferință, de durere, ci au înțeles că doar acceptând planul pe care Dumnezeu îl are cu ei și cu Biserica Greco-Catolică vor deveni semn de har si binecuvântare pentru poporul lor, având certitudinea că nu suferă singuri, ci alături de ei suferea Isus Însuși și Maria, Mama Lui si Mama noastră. Martirii noștri au înțeles ca nu trebuie sa se teamă de cei care ucid trupurile, transmițându-ne odorul credinței lor, speranța lor în Ceasul Providenței, ei și atâția alții știuți și neștiuți care de peste două mii de ani și-au unit sângele cu Jertfa Mielului Neprihănit.

Sa nu ne rușinăm de Maria, sa nu ne rușinăm de Cristos și de Biserica Lui, ci să acceptam darurile lui Dumnezeu, precum Sfânta Familie, daruri care ne vor conduce, dacă le trăim cu fidelitate si credință, spre Ierusalimul Ceresc. Așa cum ne îndeamnă și Sfântul Părinte Papa Francisc, în mesajul transmis la începutul anului 2024: ,,să încredințăm Noul An Fecioarei Maria, Sfânta Maică a lui Dumnezeu și să-i consacrăm viața noastră ca să ne conducă la Isus, împlinirea timpului și a tuturor timpurilor”.

Fie ca Milostivul Dumnezeu, prin mijlocirea Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, să fie puterea Voastră și să Vă călăuzească în misiunea slujirii aproapelui.

Cristos a înviat!

Cu arhierească binecuvântare,

Lucian Cardinal Mureșan
Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică

 




Îndemn pentru Anul Electoral 2024

Dragi frați și surori!

Alegerile care urmează ne îndeamnă să conștientizăm rolul nostru în modelarea viitorului comunităților noastre. Trebuie să îmbrățișăm și în mod public valorile prin care comunitatea creștină se dezvoltă și crește.

Vă îndemnăm să fiți deschiși spre candidații care, cu vigoare și angajament înnoit, doresc să servească unitatea în lumina învățăturii Evangheliei, în favoarea păcii și a democrației.

Să reflectăm cu seriozitate la cei care ne-au reprezentat sau ne pot reprezenta și care se implică în dezvoltarea și construirea societății, care promovează binele comun, valorile morale, sănătatea, educația, oportunitățile economice, cultura și prezența religioasă în viața socială.

Vă îndemnăm, așadar, să participați la vot, știind că „în creștinism, măsura întregii gândiri politice este demnitatea omului dată de Dumnezeu” (DOCAT 196). „Mandatul nostru, în calitate de catolici, este de a transforma societatea într-o civilizație a iubirii. Este important ca și catolicii să contribuie în mod responsabil pentru a se asigura că pozițiile bune prevalează și au șansa unui vot majoritar.” (DOCAT 319)

Puterea Duhului Sfânt să ne ajute să servim comunitatea noastră cu perseverență și curaj. Această slujire să ne poată conduce la un viitor fericit în beneficiul
tuturor fraților și surorilor noastre și al întregii lumi.

Cu arhierească binecuvântare,
Episcopii catolici din România

Oradea, 15 mai 2024




Sub semnul speranței – Episcopii catolici din România reuniți în sesiune plenară la Oradea

COMUNICAT DE PRESĂ

Speranța a fost un numitor comun al discuțiilor de la întâlnirea episcopilor romano-catolici și greco-catolici din România, reuniți la Oradea în perioada 13-15 mai 2024, pentru sesiunea plenară de primăvară a Conferinței Episcopilor din România (CER). Întâlnirea a fost găzduită de Episcopia Romano-Catolică de Oradea și a fost condusă de Înalt Preasfințitul Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit de București și Vicepreședinte CER.

La inaugurarea lucrărilor a participat și Arhiepiscopul Giampiero Gloder, Nunțiu Apostolic agreat, care a și prezidat Sfânta Liturghie de deschidere din Catedrala romano-catolică, și Monseniorul Tuomo Vimpari, însărcinat cu afaceri a.i. al Nunțiaturii Apostolice în România și Republica Moldova. Sfânta Liturghie din 13 mai și procesiunea în cinstea Sfintei Fecioare Maria de la Fatima au avut ca intenție implorarea păcii în lume. În ziua următoare, Arhiepiscopul Aurel Percă a prezidat Sfânta Liturghie concelebrată cu toți episcopii și a binecuvântat orga restaurată din biserica catolică din Cetatea Oradiei. La această celebrare au asistat și Dl. Ciprian Olinici, Secretar de Stat pentru Culte, precum și reprezentanți ai comunității locale. În ultima zi a întâlnirii, Episcopul greco-catolic de Cluj-Gherla, PS Claudiu Pop, a prezidat Sfânta Liturghie concelebrată cu toți episcopii în biserica parohială din Haieu – Băile 1 Mai, în amintirea vizitei de acum 25 de ani a Sfântului Papă Ioan Paul al II-lea. Cu această ocazie, PS Virgil Bercea și PS László Böcskei au sfințit icoanele episcopilor greco-catolici martiri Valeriu Traian Frenţiu, Vasile Aftenie, Ioan Suciu, Tit Liviu Chinezu, Ioan Bălan, Alexandru Rusu şi Iuliu Hossu, precum și a lui Vladimir Ghika, preot martir.

În centrul discuțiilor CER s-au aflat mai multe evenimente din viața Bisericii, toate sub semnul speranței. Documentul de sinteză a drumului sinodal al Bisericii Catolice din România, care vine ca răspuns la documentul reuniunii Sinodului de la Roma, a fost redactat întocmai sub semnul speranței. La toamnă va avea loc a doua sesiune a reuniunii sinodale la Roma, unde vor participa aceiași trei episcopi din România: ÎPS Gergely Kovács, Arhiepiscop romano-catolic de Alba Iulia, delegat CER; PS Cristian Dumitru Crișan, Episcop auxiliar de Alba Iulia și Făgăraș, delegat al Preafericirii Sale Lucian Cardinal Mureșan, Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolice, și PS Iosif-Csaba Pál, Episcop romano-catolic de Timișoara, numit membru al Sinodului de către Papa Francisc.

„Cei care speră în Domnul merg fără să obosească!” (cf. Is 40,31) este mottoul Întâlnirii Naționale a Tineretului Catolic (INTC) din România organizată de Arhieparhia de Alba Iulia și Făgăraș la Cheile Grădiștei între 4-7 septembrie 2024. Episcopii au fost informați de stadiul pregătirilor și îi încurajează din toată inima pe tineri să participe la acest eveniment așteptat deja de mulți ani. Speranțele tinerilor, manifestate la astfel de întâlniri, sunt motorul vieții comunităților din care fac parte.

Spes non confundit”, „speranţa nu înșală” (Rom 5,5) este titlul Bulei de convocare a Jubileului Ordinar al Anului 2025. Episcopii au însoțit, în spiritul anului dedicat rugăciunii, pregătirea pentru Anul Sfânt care va începe la Roma pe 24 decembrie 2024, prin deschiderea Porții Sfinte la Bazilica Sfântul Petru din Vatican, și în fiecare dieceză și eparhie pe 29 decembrie 2024. Anul de har care le este propus tuturor creștinilor va vedea multe evenimente la Roma până pe 6 ianuarie 2026, iar la Catedralele din lumea întreagă, până pe 28 decembrie 2025. Toate acestea au fost subiect de discuție pentru ierarhii catolici din România.

Tot în spiritul speranței unei eficiențe sporite în activitățile CER au fost reorganizate comisiile, urmând ca această reorganizare să aibă efect de la următoarea Sesiune Plenară, când va fi votată și componența comisiilor. Activitatea celor 19 comisii actuale ale CER este redistribuită acum în 10 comisii, fiecare sub responsabilitatea unui episcop, reorganizare care corespunde noilor exigențelor interne și interpelărilor de la Vatican și alte Conferințe Episcopale sau instituții ecleziale.

Cu această ocazie, cu speranța că activitatea Acțiunii Catolice din România va continua în comunitățile noastre, ierarhii catolici au numit noul Asistent spiritual general în persoana Pr. Cristian Vladimir Langa, din Eparhia de Cluj-Gherla, și au confirmat alegerea președintelui în persoana D-rei Codruța Fernea. De asemenea, la cererea PS Virgil Bercea, a fost numit Pr. Marian Blaj, din Arhidieceza Romano-Catolică de București, pentru coordonarea Oficiului pentru Pastorația Tineretului din cadrul CER.

Speranța animă gândul păstorilor diecezelor și eparhiilor catolice din România și cu privire la participarea credincioșilor și a tuturor cetățenilor, în mod responsabil, la alegerile care urmează să fie organizate și la noi în țară. Organizarea societății umane impune și participarea la un vot informat, care să țină cont de cât mai multe criterii esențiale pentru o conviețuire pașnică și o dezvoltare durabilă în societatea românească.

Episcopii au avut bucuria de a se întâlni cu Pr. Arturo Sosa s.j., Superiorul General al iezuiților, cu care au discutat despre prezența călugărilor din Societatea lui Isus în România și despre viitorul instituțiilor de învățământ de la Roma, unde se pregătesc mulți dintre preoții români.

Următoarea sesiune a CER va avea loc între 24-26 septembrie 2024, fiind găzduită de Episcopia Greco-Catolică de Lugoj.

Conferința Episcopilor din România se întrunește de două ori pe an în sesiune ordinară și îi reunește pe toți episcopii romano-catolici și greco-catolici din România, exprimând unitatea Bisericii locale și comuniunea cu Urmașul lui Petru, Sfântul Părinte Papa.

Pr. Francisc Ungureanu
Secretar General

Sursa: Conferința Episcopilor din România