Întâlnirea Eparhială a Tinerilor. Ediţia a XXIII-a

Cu binecuvântarea și participarea Preasfinției Sale Ioan, sâmbătă, 23 mai 2026, a avut loc cea de-a XXIII-a Întâlnire a Tinerilor din Eparhia de Lugoj (IET). Gazda din acest an a fost Protopopiatul de Orăştie, iar evenimentul s-a desfăşurat la Centrul de Agrement Costeşti, situat la 20 km de Orăștie.

Au participat 162 de tineri, cu vârste cuprinse între 14 şi 35 de ani, alături de preoţi, persoane consacrate, cateheţi şi voluntari implicaţi în organizare. Tema întâlnirii din acest an a fost: „Provocări actuale: media și rețelele sociale”.

Organizată de Episcopia Greco-Catolică de Lugoj, prin Biroul Pastoral Eparhial pentru Copii şi Tineret (BPECT), în colaborare cu Protopopiatul de Orăştie, întâlnirea a început cu primirea și înscrierea tinerilor veniți din diferite zone ale eparhiei. Aceștia au fost întâmpinați de voluntari, care le-au oferit brelocuri personalizate cu noul logo al BPECT. Întâlnirea a fost pregătită şi coordonată cu sprijinul voluntarilor BPECT, implicaţi în organizarea activităţilor şi primirea participanţilor

La Sfânta Liturghie arhierească, alături de episcop au slujit 22 de preoţi şi un diacon din mai multe protopopiate ale Eparhiei. Pe parcursul celebrării, trei preoți au fost disponibili pentru administrarea Tainei Spovedaniei. Răspunsurile liturgice au fost date de către un grup coral condus de fratele Ieremia de la Mănăstirea „Preasfânta Treime”. La Sfânta Liturghie a participat şi dl. Vasile Marian Inăşescu, primarul comunei Orăştioara de Sus.

În cuvântul de învăţătură, PS Ioan a vorbit tinerilor despre importanţa dialogului cu Dumnezeu şi despre întrebările legate de identitate şi sensul vieţii. I-a încurajat pe cei prezenţi să îşi pună întrebarea: „Doamne, cine sunt eu?”, spunând că răspunsul poate fi descoperit în relaţia personală cu Dumnezeu. Pe parcursul predicii, episcopul a dialogat direct cu tinerii, invitându-i să reflecteze asupra prezenţei lui Dumnezeu în viaţa lor, asupra rugăciunii şi asupra chemării fiecărei persoane de a trăi ca fiu sau fiică a lui Dumnezeu.

La finalul Sfintei Liturghii, adresându-se tinerilor prezenţi, episcopul le-a mulţumit pentru participare şi pentru deschiderea lor faţă de astfel de întâlniri, subliniind că ei sunt destinatarii şi speranţa Bisericii. Ierarhul le-a transmis că misiunea Bisericii este aceea de a-i ajuta să-L cunoască şi să-L iubească pe Dumnezeu, dar şi să creeze legături autentice între ei.

După masa de prânz oferită de organizatori, a urmat cateheza susţinută de pr. Vlad-Bogdan Bejan OFMConv, având ca temă îndemnul evanghelic „Tinere, îţi zic, scoală-te!” (Luca 7, 11-16). Pornind de la episodul biblic al învierii tânărului din Nain, părintele a vorbit despre descurajare, singurătate, lipsa speranţei şi îndepărtarea de Dumnezeu, subliniind că un om poate părea bine la exterior, dar să fie „căzut” sufleteşte.

În dialog cu tinerii, pr. Vlad-Bogdan a vorbit despre importanţa rugăciunii, a spovezii, a prieteniilor sănătoase şi a vieţii trăite aproape de Biserică, folosind şi imaginea „bateriei sufletului” care are nevoie să fie reîncărcată. Totodată, i-a încurajat pe participanţi să îşi descopere vocaţia şi să aibă curajul de a-L pune pe Dumnezeu în centrul propriului drum în viaţă.

Înainte de începerea atelierelor tematice, Asociația Culturală „Valea Dacilor” a prezentat un moment informativ dedicat cetăților dacice din Munții Orăștiei, evidențiind rolul istoric și cultural al acestor locuri.

Ultima parte a întâlnirii a fost dedicată atelierelor tematice, organizate în jurul temei întâlnirii. Tinerii până în 22 de ani, au participat prin rotaţie la toate cele trei ateliere, susținute de dl. Bogdan Marta – jurnalist, d-na Adela Oprişa – consilier de comunicare, trainer, tutor și psihoterapeut, şi tânăra Sofia Mircea. Cei mai mari de 22 de ani şi adulţii însoţitori au luat parte la un atelier coordonat de pr. Vlad.

Dl. Bogdan Marta le-a vorbit tinerilor despre fake news și dezinformarea din mediul online, mai ales de pe rețelele sociale. El a subliniat importanța verificării informațiilor din mai multe surse și a discernământului în alegerea surselor credibile.

Atelierul d-nei Adela Oprişa a avut ca temă recunoașterea dependenței digitale, identificarea nevoilor aflate în spatele acesteia şi modalităţile prin care acestea pot fi împlinite într-un mod pozitiv. Atelierul s-a desfășurat pe baza unor jocuri de rol care au urmărit dezvoltarea unei gândiri critice, utilă în consumul sănătos al mediului online.

Sofia Mircea le-a vorbit tinerilor despre alternative pozitive la petrecerea timpului în mediul online și despre modul în care media poate apropia tinerii de comunicare, credință și experiențe reale.

Ea a prezentat și câteva aspecte din activitatea sa în domeniul media și din proiectele pregătite pentru conturile de pe Instagram al tinerilor din Eparhia de Lugoj și cel al Oficiului pentru Pastorația Tineretului din cadrul C.E.R.

Atelierul pentru cei mai mari de 22 de ani şi adulţii însoţitori, propus de pr. Vlad, s-a desfăşurat sub forma unui dialog despre relaţia dintre tineri şi Biserică, provocările actuale ale pastoraţiei şi nevoia unei prezenţe mai apropiate şi autentice în viaţa tinerilor. În cadrul discuţiilor au fost abordate teme precum comunicarea dintre generaţii, dificultăţile întâlnite de tineri în trăirea credinţei şi importanţa însoţirii lor spirituale.

La finalul întâlnirii, în semn de recunoştinţă şi apreciere, au fost oferite cadouri din partea organizatorilor persoanelor care au susţinut atelierele şi părintelui predicator. Darurile, realizate manual de d-na Ana Maria Bursaş-Grad, au constat în cruciuliţe decorative şi felicitări pictate cu motive florale.

Pr. Mihai Blăjuţ OFMConv., coordonator eparhial pentru pastorația tineretului, a adresat mulţumiri invitaţilor care au susţinut momentele de formare şi reflecţie: „Mulţumim părintelui Vlad, care a venit de la Moldova, mulţumim Adelei, Sofiei şi domnului Bogdan pentru implicare şi pentru curajul de a fi alături de tineri în această zi”, a spus pr. Mihai.

Totodată, au fost adresate mulţumiri pr. Silviu-Lucian Bindea, Protopop de Orăştie, pentru sprijinul oferit în desfăşurarea ediţiei 2026 a Întâlnirii Eparhiale. De asemenea, au fost adresate mulţumiri Centrului de Agrement de la Costeşti pentru găzduirea voluntarilor încă din ziua precedentă, necesară bunei pregătiri a întâlnirii.

PS Ioan le-a mulţumit pr. Mihai şi tuturor colaboratorilor implicaţi în pregătirea întâlnirii. I-a îndemnat pe participanţi să se întoarcă „binecuvântaţi” la casele lor. „Să ştiţi că sunteţi o resursă pentru Biserică şi o speranţă”, a spus ierarhul.

În încheiere, episcopul şi-a exprimat dorinţa ca astfel de întâlniri să continue să aducă tinerii împreună, să creeze prietenii şi să întărească legătura lor cu Biserica, oferindu-le tuturor binecuvântarea arhierească pentru drumurile şi familiile lor.

Gazda Întâlnirii Eparhiale a Tineretului de anul viitor va fi Protopopiatul de Haţeg.

Eparhia Greco-Catolică de Lugoj – Biroul Pastoral Eparhial pentru Copii şi Tineret

Albume foto:

Întâlnirea Eparhială a Tinerilor 2026 – Sf. Liturghie
Întâlnirea Eparhială a Tinerilor 2026 – prânz, cateheză și moment cultural
Întâlnirea Eparhială a Tinerilor 2026 – ateliere tematice




COMUNICAT DE PRESĂ: Episcopii catolici din România reuniți în sesiune plenară la Alba Iulia

asda

COMUNICAT DE PRESĂ

Sub semnul mărturiei Venerabilului Episcop Márton Áron:

„În apărarea adevărului și în slujba iubirii!”

Episcopii catolici din România reuniți în sesiune plenară la Alba Iulia

În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară. Lucrările au fost găzduite de Arhiepiscopia Romano-Catolică de Alba Iulia, în orașul marcat de mărturia și slujirea Venerabilului Episcop Márton Áron.

La inaugurarea lucrărilor au fost prezenți Excelența Sa Monseniorul Giampiero Gloder, Nunțiu Apostolic în România și Republica Moldova, Domnul secretar de stat Ciprian-Vasile Olinici (Secretariatul de Stat pentru Culte), Pr. Thomas Schwartz și Dl. Joachim Sauer de la Renovabis și Pr. Luis Okulik de la Comisia pentru Pastorație Socială a CCEE (Consiliul Conferințelor Episcopale Europene).

Întâlnirea de la Alba Iulia s-a desfășurat sub egida „Anul Episcop Márton Áron”, fiind marcată și de momente comemorative, precum vernisajul expoziției din Palatul Arhiepiscopal. În spirit de comuniune, episcopii au adus mulțumire lui Dumnezeu pentru darul vieții Venerabilului Episcop Márton Áron, celebrând Sfânta Liturghie în străvechea catedrală catolică „Sfântul Mihail” și în biserica greco-catolică „Sfântul Spirit”. Rugându-se pentru pacea în lume, cu ocazia amintirii liturgice a Maicii Domnului de la Fatima, episcopii și-au mărturisit solidaritatea cu Sfântul Părinte Papa Leon al XIV-lea în misiunea sa de apărător al păcii, al sacralității vieții umane, al celor sărmani, persecutați sau suferinzi.

Preasfințitul László Böcskei, Episcop romano-catolic de Oradea, a condus sesiunea în calitate de Președinte CER, avându-l alături pe noul Vicepreședinte, Preafericitul Părinte Claudiu Pop, Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică. În conformitate cu statutul CER, a fost ales și cel de-al patrulea membru al Consiliului Permanent: Preasfințitul Virgil Bercea, Episcop greco-catolic de Oradea.

Episcopii au analizat diferite teme de lucru pregătite în comisiile și oficiile CER: tineret, familii, învățământ, viața consacrată și misiune. În mod special au fost studiate propunerile Comisiei pentru Comunicații Sociale în vederea unei prezențe structurate în mass-media din țara noastră, și tematica înaintată de Oficiul pentru Protecția Minorilor în vederea prevenției și a ocrotirii persoanelor vulnerabile, conform legislației civile și bisericești. Au fost analizate propunerile Oficiului Juridic cu privire la modificarea statutului și a regulamentelor interne. Au fost aprobate, totodată, propunerile Confederației Caritas România în vederea unei funcționări mai eficiente în caz de necesitate.

Următoarea sesiune plenară a CER, programată între 21–23 septembrie 2026, va fi găzduită de Arhieparhia Greco-Catolică de Alba Iulia și Făgăraș.

Conferința Episcopilor din România, care se reunește de două ori pe an, exprimă unitatea Bisericii Catolice din țară, precum și comuniunea episcopilor cu Succesorul Apostolului Petru, Sfântul Părinte Papa.

Pr. Francisc Ungureanu
Secretar General




Concert de Paști la Catedrala din Lugoj

Duminică, 12 aprilie 2026, de la ora 18.00, la Catedrala greco-catolică „Coborârea Sfântului Spirit” din Lugoj va avea loc un concert de Paști susținut de pianista Alice Bălan. Evenimentul are loc în prima zi de Paști, după Vecernia Luminată.

Alice Bălan este studentă la Conservatorul „Santa Cecilia” din Roma și a câștigat peste 40 de premii la concursuri internaționale. A susținut recitaluri în țară și în străinătate, inclusiv în cadrul Festivalului „George Enescu”.

Programul include lucrări de Ludwig van Beethoven și George Enescu.

Intrarea este liberă.




Programul slujbelor de Paști 2026 la Catedrala din Lugoj

La Catedrala greco-catolică „Coborârea Sfântului Spirit” din Lugoj, programul slujbelor din perioada Sfintelor Paști 2026 este următorul:

DUMINICA FLORIILOR (5 APRILIE)

09.00 Slujba Utreniei
10.00 Sfânta Liturghie (Arhierească) și Binecuvântarea Stâlpărilor. Hirotesire de ipodiacon

17.45 Calea Crucii
18.30 Sfânta Liturghie

 

ÎN SFÂNTA ȘI MAREA LUNI (6 APRILIE)

08.00 Sfânta Liturghie

17.45 Calea Crucii
18.30 Sfânta Liturghie a Darurilor înainte Sfințite

  • 19.30 Cuvânt de învățătură: pr. Angelo-Narcis Pop – Vicar general

 

ÎN SFÂNTA ȘI MAREA MARȚI (7 APRILIE)

08.00 Sfânta Liturghie

17.45 Calea Crucii
18.30 Sfânta Liturghie a Darurilor înainte Sfințite

  • 19.30 PSS Ioan – Cateheză de pregătire sufletească pentru sărbătoarea Învierii Domnului

 

ÎN SFÂNTA ȘI MAREA MIERCURI (8 APRILIE)

08.00 Sfânta Liturghie

17.15 Calea Crucii a copiilor
18.30 Sfânta Liturghie a Darurilor înainte Sfințite

  • 19.30 Cuvânt de învățătură: pr. Inocențiu Lung – Protopop de Lugoj

 

ÎN SFÂNTA ȘI MAREA JOI (9 APRILIE 2025)

10.00 Vecernia unită cu Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare (Arhierească) și Sfințirea Paștilor

  • Cuvânt de învățătură: pr. Robert Marius Trubiansky – Cancelar eparhial
    – Rânduiala Spălării picioarelor

18.00 Slujba Sfintelor și Mântuitoarelor Patimi – Denia celor 12 Evanghelii

  • Cuvânt de învățătură: PSS Ioan

ÎN SFÂNTA ȘI MAREA VINERI (10 APRILIE)

09.00 Orele Împărătești. Vecernia cu Punerea în Mormânt a Domnului nostru Isus Hristos

18.00 Denia – Prohodul Domnului nostru Isus Hristos

  • Cuvânt de învățătură: PSS Ioan

ÎN SFÂNTA ȘI MAREA SÂMBĂTĂ (11 APRILIE)

09.00 Vecernia unită cu Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare (Arhierească)

  • Cuvânt de învățătură: pr. Narcis Sorin Ardelean – Administrator Patrimoniu

23.50 Canonul Sâmbetei Mari
00.00 Slujba Învierii

 

ÎN SFÂNTA ȘI MAREA DUMINICĂ A PAȘTILOR (12 APRILIE)

10.00 Sfânta Liturghie (Arhierească)

17.00 Vecernia Luminată (A doua Înviere)
18.00 Concert de Paști – pian. Interpretează Alice Bălan

 

SĂPTĂMÂNA LUMINATĂ

LUNI – MARȚI (13–14 APRILIE) – A DOUA ȘI A TREIA ZI DE PAȘTI

09.00 Slujba Utreniei
10.00 Sfânta Liturghie

18.00 Rugăciunea Rozarului
18.30 Sfânta Liturghie

 




Anunţ: Zile de pregătire sufletească pentru Sărbătoarea Învierii Domnului – 2026 la Timişoara, Deva, Arad şi Lugoj

În perioada 1-7 aprilie 2026, în patru orașe din Eparhia de Lugoj, vor avea loc cateheze de pregătire sufletească pentru sărbătoarea Învierii Domnului, susținute de Preasfințitul Ioan, Episcop de Lugoj.

Motto-ul biblic al întâlnirilor este: „Eu, Isus Hristos, sunt învierea și viața.” (cf. Ioan 11,25)

Catehezele vor avea loc după următorul program:

  • Timișoara: miercuri, 1 aprilie 2026, ora 18.30, la Biserica „Sfântul Iosif” (Str. Sf. Ioan, nr. 5 (P-ţa 700);
  • Deva: joi, 2 aprilie 2026, ora 18.00, la Biserica „Immaculata” (B-dul 22 decembrie, nr. 26);
  • Arad: vineri, 3 aprilie 2026, ora 18.30, la Biserica „Naşterea Maicii Domnului”  (Str. Vicențiu Babeș nr.4);
  • Lugoj: marţi, 7 aprilie 2026, ora 19.30, la Catedrala „Coborârea Spiritului Sfânt” (Piaţa I. C. Drăgan, 1).

Pe parcursul acestor seri vor fi disponibili preoți pentru Taina Mărturisirii.

Biroul de Presă al Eparhiei de Lugoj