Vizită pastorală în Parohia Arad-Șega. Sfințirea mesei altarului și comemorarea pr. Sorin Seviciu

În Duminica a IV-a după Învierea Domnului, 3 mai 2026, Preasfințitul Ioan a vizitat Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Arad-Șega, Protopopiatul Arad – Chișineu-Criș. Cu acest prilej au avut loc resfințirea mesei altarului și parastasul la un an de la trecerea la Domnul a părintelui Sorin Seviciu.

Programul a început cu Slujba de sfințire a mesei altarului, în care au fost așezate și sigilate moaștele descoperite de la prima consacrare a bisericii în anul 1934, alături de moaștele Fericiților Episcopi Martiri Iuliu Hossu și Ioan Bălan. Hrisovul bisericii și sfintele moaște au fost sigilate în masa altarului, potrivit obiceiului primelor comunități creștine care celebrau slujbele pe mormintele martirilor. A urmat apoi sfințirea altarului, care a fost însemnat cu semnul Sfintei Cruci, spălat cu apă sfințită și apă de trandafiri, apoi uns cu Sfântul Mir. În cele patru colțuri au fost așezate icoanele Sfinților Apostoli și Evangheliști, iar masa a fost apoi îmbrăcată și împodobită. Pe ea au fost așezate Sfânta Evanghelie, Sfântul Antimis și Tabernacolul cu Sfânta Taină.

Sfânta Liturghie arhierească a urmat acestui moment. Răspunsurile au fost date de domnii: Victor Aciocîrlanoaei și Iancu-Gabriel Magdău.

În cuvântul de învățătură, păstorul eparhiei a vorbit despre masa sfântului altar ca loc al jertfei și al întâlnirii cu Dumnezeu, altarul simbolizând mormântul gol din care a izvorât Viața. Preasfinția Sa a explicat că altarul este locul unde omul oferă și primește daruri. „Este cinstit asemenea unei persoane vii, pentru că Îl reprezintă pe Hristos însuși”. Altarul bisericilor creștine este locul prezenței reale a lui Hristos, prezent în sfânta Taină a Euharistiei, a subliniat ierarhul.

La finalul Sfintei Liturghii a fost oficiat parastasul pentru pr. Sorin Seviciu.

Programul s-a încheiat cu un moment coral, susţinut de Corul „Eutherpe” al Colegiului de Arte „Sabin Drăgoi” din Arad, sub îndrumarea d-nei dirijor prof. Cristina Cameniță, împreună cu d-na corepetitor Henriette Nagy, care au interpretat trei corale din lucrarea marelui compozitor german Johann Sebastian Bach – „Die Matthäus-Passion”.

În numele comunității, părintele Petru-Cristian Bonțe a mulțumit ierarhului pentru prezență, preoților pentru împreună-slujire și tuturor celor implicați în organizarea zilei, precum și credincioșilor prezenți.

Părintele Petru-Cristian a mulțumit episcopului pentru vizită, preoților dimpreună slujitori, corului „Eutherpe” pentru frumosul moment dedicat părintelui Sorin Seviciu, doamnei prof. univ. dr. Lizica Mihuț – Președinte al Consiliului Academic al Universității Aurel Vlaicu, pentru prezență, consiliului parohial pentru efortul și dăruirea organizării acestei importante zile pentru Parohia Arad-Șega, precum și tuturor credincioșilor prezenți.

Raimondo-Mario Rupp pentru Biroul de Presă al Eparhiei de Lugoj.

Mai multe fotografii se găsesc AICI.




Întâlnirea Națională a Reuniunilor Mariană la Blaj – trei zile de odihnă spirituală în brațele Măicuței Sfinte

În perioada 1-3 mai Arhieparhia de Alba Iulia și Făgăraș a găzduit la Blaj Întâlnirea Națională a Reuniunilor Mariane .

Tema întâlnirii a fost: Grija pentru aproapele și pentru creație

Din Eparhia de Lugoj a participat: Părintele Bindea Silviu –Părinte Spiritual al RM Eparhial împreună cu soția, Bucur Gabriela – Președinte a RM Eparhial și doamnele Sorina Mîșlea și Iorgoaia Liane membre ale RM Comloșu Mare.

Întâlnirea a debutat cu Sfânta Liturghie în care Preafericitul Claudiu Pop a salutat participanții și a vorbit despre misiunea RM amintindu-și cu emoție că mama și bunica sa au fost membre ale RM.

Ziua de sâmbătă a fost dedicată pe lângă Sfânta Liturghie, meditațiilor și activităților organizatorice, au fost prezentate rapoartele de activitate ale Reuniunilor Mariane Eparhiale, a fost ales noul Comitet National. Doamna Claudia Bican a fost aleasă Președintă a RM Național.

După prânz a urmat un pelerinaj la Capela Fecioarei Săracilor de la Cărbunari unde s-a parcurs Calea Crucii iar Părintele Petru Dumitru a prezentat istoria locului. Ziua s-a încheiat cu vizita la Capela Arhiereilor unde Părintele Liviu Ursu a evocat memoria ierarhilor iar Părintele Ciprian Robotin a ținut o meditație .

A treia zi după Sfânta Liturghie a fost vizitată camera în care a trăit Fericitul Ioan Suciu.

Pe tot parcursul întâlnirii a fost o atmosferă caldă, de familie în care am simțit prezența lucrătoare a lui Dumnezeu și a Maicii Preacurate.

Următoarea întâlnire națională a Reuniunilor Mariane va avea loc în 2027 și va fi organizată de Eparhia de Cluj.

A consemnat: d-na Gabriela Bucur, Președinte Reuniunea Mariană, Eparhia de Lugoj.




Anunţ: Pelerinajul clerului și al credincioșilor din Eparhia de Lugoj la Basilica Papală Maria-Radna – 16 mai 2026

Eparhia Greco-Catolică de Lugoj continuă buna tradiție de a celebra Sfânta Liturghie în cadrul unui pelerinaj anual, organizat de Eparhia de Lugoj la Bazilica Minor Maria Radna din județul Arad.
În acest an, pelerinajul va avea loc sâmbătă, 16 mai.

Programul spiritual va începe la ora 10:30, cu Rugăciunea Rozarului și va continua, de la ora 11:00, cu Sfânta Liturghie Arhierească.

Suntem recunoscători Episcopiei Romano-Catolice de Timişoara, care, în fiecare an, pune la dispoziția Eparhiei de Lugoj Sanctuarul Preasfintei Fecioare Maria de la Radna pentru o zi de spiritualitate.

Vă aşteptăm să o cinstim împreună pe Maica Domnului.

Biroul de Presă al Eparhiei de Lugoj




Scrisoarea Pastorală a Preasfinţitului Părinte Ioan la Sărbătoarea Învierii Domnului 2026

Scrisoare Pastorală la sărbătoarea Învierii Domnului – 2026

Clerului, călugărilor, călugărițelor, credincioșilor greco-catolici și tuturor creștinilor
iubitori de Dumnezeu

„Pe Isus Hristos, Tatăl, l-a înviat din morţi” (cf. Galateni 1,1)

Fundamente ale credinței în învierea lui Isus, hrană pentru suflet.

Preacucernici părinți, dragi credincioși,

Hristos a înviat!

 

Prin harul lui Dumnezeu am ajuns să trăim Praznicul Învierii Mântuitorului Isus și în acest an.

Într-un context mondial de tulburări și de incertitudine, cu focare de războaie în diferite zone ale pământului, de la Hristos Dumnezeu ne vine lumina unei perspective infinit mai largă decât spațiul și timpurile în care trăim.

Revelația, cele ce ne sunt descoperite de Sfânta Scriptură și perspectiva credinței, ne lărgesc privirea și viziunea asupra lumii, a realității, dar și asupra propriilor noastre vieți.

Am ales să ofer ca hrană sufletească în această scrisoare pastorală fundamentele biblice care stau la baza credinței noastre în învierea lui Isus. Dumnezeul nostru este un Dumnezeu „viu”, de o vitalitate unică. El deține viața în mod unic și desăvârșit, și o oferă și creaturilor sale în moduri și grade diferite.

Numele la care Dumnezeu ține cel mai mult este acela care îl revelează ca „Dumnezeul cel viu”. „«Viu sunt eu», zice Domnul” (Numeri 14,28); „Viu sunt eu – oracolul Domnului –” (Ieremia 22,24).

Dumnezeu este viu și în contrast cu „Idolii neamurilor, [care] sunt […] lucruri făcute de mâna omului: gură au dar nu vorbesc, au ochi, dar nu văd; au urechi și […] nu aud, nici nu au suflare în gura lor.” (Psalmul 134, 15-17).

A mărturisi credința în „Dumnezeul cel viu” nu înseamnă doar a proclama că El este un Dumnezeu puternic și activ, evocând astfel extraordinara vitalitate a Celui Veșnic – care poate să elibereze, a celui care face semne și minuni în cer și pe pământ –, ci a aminti și faptul că El este Creatorul „Cerului și al pământului, al tuturor celor văzute și nevăzute”.

Consider că de aici trebuie pornit pentru a înțelege teologic contextul larg al învierii lui Isus, izvorul învierii noastre, dar și fundamentul învierii Sale. Dumnezeul lui Israel și Dumnezeul creștinilor, nu este asemenea închipuirilor, asemenea idolilor, ci El este Viu, este Viața în dimensiunea sa deplină și eternă, fără început și fără sfârșit. Iar omul, după chipul său, este creat și chemat să participe la viața Sa.

Dacă acesta este Dumnezeul lui Israel, dacă acesta este Tatăl Domnului nostru Isus Hristos, dacă această revelație fundamentală o credem, atunci avem contextul teologic, mental și afectiv pentru credința noastră în înviere.

La întrebarea adresată ucenicilor săi în privința identității Sale: „Cine ziceți voi, că sunt Eu, Fiul Omului?” (cf. Matei 16,13), Simon Petru răspunde inspirat de sus, cu o precizie teologico-angelică: „Tu ești Hristos, Fiul Dumnezeului celui viu!” (Matei 16,16). Iar Isus îi confirmă faptul că a dat răspunsul perfect: „Simone, Tatăl meu ți-a revelat aceasta” (cf. Matei 16,17).

Mântuitorul Isus Hristos se știe Fiul Dumnezeului celui viu. Face referință la Tatăl său de nenumărate ori și în contextele cele mai semnificative. Se știe unit cu Tatăl într-un mod unic: „Eu și Tatăl una suntem.” (Ioan 10,30); „Eu sunt în Tatăl și Tatăl este în mine” (Ioan 14,10). Această unitate este bază și garanție pentru învierea lui Isus.

Dumnezeu Tatăl are un singur Fiu după fire. Cu ocazia botezului său în Iordan, glasul Tatălui s-a lăsat auzit „din cer: „Tu ești Fiul meu cel iubit” (Luca 3,22).

„Tu!”, „Tu ești!”, nimeni altul nu-mi este Fiu după natură și de aceea „în tine îmi găsesc plăcerea” (Luca 3,22) în mod deplin, în Tine Isuse, Fiule întrupat. În tine Isuse mă oglindesc pentru creaturi și pentru lume, căci „cine m-a văzut pe mine l-a văzut pe Tatăl” (Ioan 14,9).

Cine ar putea atinge măcar cu sufletul ce înseamnă, ce este legătura Dumnezeirii, unirea dintre Tatăl și Fiul?! Când Isus Fiul, odată cu botezul își începe misiunea pentru care a venit în lume, Tatăl, pare că nu rezistă să nu se reverse în această exprimare: „Tu ești Fiul meu iubit!”

Aici, la începutul misiunii sale evanghelizatoare și răscumpărătoare, tăcutul și negrăitul Dumnezeu Tatăl, vorbește: „Tu Isuse, ești Fiul meu iubit. Ceea ce tu împlinești e bine, e binele cel mare, e planul și voința Mea și tu le pui în practică, desăvârșit.”

Regele David, „fiind profet […] a văzut mai dinainte și a vorbit despre învierea lui Hristos: Nu vei lăsa sufletul meu în Sânurile morții, nici nu vei îngădui ca preaiubitul Tău să vadă stricăciunea.” (Psalmul 15,10, Fapte 2,30-31).

Cui să-i fie destinată și să i se potrivească perfect profeția ce urmează, dacă nu lui Isus, Fiul?

Pururea-L am pe Domnul înaintea mea, nu mă voi clătina, căci El e la dreapta mea. De aceea mi se veselește inima mea și sufletul meu tresaltă, și însuși trupul meu se odihnește-n pace. Căci nu vei lăsa sufletul meu în Sânurile morții, nici da-vei preaiubitului Tău să vadă stricăciunea. Ci calea vieții Tu mi-o vei arăta, căci întru fața Ta e deplina fericire și bucurii veșnice la Dreapta Ta!” (Psalmul 15,8-11).

Poate aceste versete le-a avut în minte Isus cel înfiorat în Ghetsemani, și acestea i-au dat uluitoarea forță în pătimire: „Tatăl e la dreapta mea, maxim de aproape; sufletul îmi tresaltă și trupul este în odihna păcii; sufletul meu nu va rămâne în sânurile morții, în Șeol și trupul nu va cunoaște corupția ci calea vieții, învierea și fericirea veșnică la Dreapta Tatălui.”

Sufletul lui Isus n-a rămas în „sânurile morții” decât trei zile așa cum a profețit, iar Trupul sfânt al Domnului „n-a văzut stricăciunea”, pentru că Isus Hristos a Înviat cu slavă.

„Dacă îl mărturisești cu gura ta pe Domnul Isus și crezi în inima ta că Dumnezeu l-a înviat din morţi, vei fi mântuit,” (Romani 10,9).

Sfântul apostol Pavel formulează într-un mod ce pare reductiv calea creștină a mântuirii: credința în învierea lui Isus. Înțelegem însă din cuvintele sale adresate romanilor că aceasta, învierea lui Isus, este inima creștinismului și cheia mântuirii.

Învierea lui Hristos este opera Treimii. El, Isus înviază, Spiritul intră în corpul neînsuflețit, și întrucât îi este Fiu, Tatăl, în mâinile căruia Isus își dă spiritul, Acesta l-a înviat din morți. Unicul Fiu al Dumnezeului Celui veșnic și Viu nu putea fi lăsat în moarte de Tatăl Său sursa și izvorul vieții.

Iată dragi credincioși fundamentele teologice ale credinței și ale bucuriei noastre pascale.

Această revelație a lucrării lui Dumnezeu, a puterii și a iubirii Sale să ne fie lumină, hrană sufletească, izvor de speranță și bucurie sărbătorilor și zilelor pe care le trăim.

Hristos a înviat!

† Ioan,
Episcop al Eparhiei
Greco-Catolice de Lugoj

 




Marșul pentru viață 2026 – Timișoara

„În El era viața și viața era lumina oamenilor.” (Ioan 1,4)

 

Clerului și credincioșilor eparhiei, în particular celor din Timișoara și din vecinătate,

 

Sâmbătă 28 martie va avea loc la Timișoara Marșul pentru viață, eveniment anual inter-confesional prin care este promovat acest mare dar al lui Dumnezeu, viața. Vă invit să participați dar și să promovați participarea apropiaților, a familiilor și a enoriașilor parohiilor sfințiilor voastre la eveniment.

 

„În El, în Cuvântul lui Dumnezeu cel întrupat, era viața și viața era lumina oamenilor.” (cf. Ioan 1,4).

Curând vom reasculta cu emoție sacră aceste cuvinte ale Evangheliei Apostolului Ioan la Dumnezeiasca Liturghie din ziua de Paști.

Cum putem face ca „viața care este în El”, Cuvântul întrupat, să ne devină lumină?!

Dacă instinctiv ne îngrijim viața, o hrănim, o protejăm, o îmbunătățim și ne bucurăm de ea ca de un bun fundamental, se cuvine să o și apărăm pe cea care este în pericol și care nu se poate apăra.

Și dacă la nivel natural viața este darul fundamental, dacă viața spirituală o îmbogățește și o înnobilează, ce ne va fi dat să trăim în Împărăția Lui Dumnezeu în comuniune deplină cu Cel care este izvor și plinătate de Viață?!

Vă așteptăm la eveniment!

Binecuvântare și ocrotire de la Domnul!

† Ioan, Episcop de Lugoj

 

Mai mujlte detalii, în afişul de mai jos.