Întâlnirea Oficiului Național pentru Pastorația Tineretului, Băile Felix, 12–14 noiembrie 2025

În perioada 12–14 noiembrie 2025, la Băile Felix, a avut loc întâlnirea anuală a Oficiului Național pentru Pastorația Tineretului din cadrul Conferinței Episcopale Române. Întrunirea a reunit majoritatea responsabililor diecezani și eparhiali de tineret din România, fiind coordonată de PS Bercea Virgil, responsabil al Comisiei pentru Laici – Tineret din cadrul C.E.R. (Episcop de Oradea Mare) și pr. Blaj Marian, Responsabil Național pentru Pastorația Tineretului (Arhidieceza de București).

Au participat reprezentanți ai majorității diecezelor și eparhiilor catolice din România. Eparhia de Lugoj a fost reprezentată de pr. Bursaș-Grad Horia, dna. Bursaș-Grad Ana-Maria și ipod. Silviu Cunzet.

Întâlnirea a debutat cu un moment spiritual în Catedrala „Sfântul Nicolae”, urmat de sesiunile de lucru dedicate evaluării participării tinerilor din România la Jubileul Tinerilor de la Roma (2025) și planificării direcțiilor comune pentru următoarea perioadă.

În cadrul lucrărilor au fost prezentate mai multe inițiative care vor marca activitatea pastorală a tineretului în anii următori:

  • Inițiativa de schimb de experiență între dieceze/eparhii pentru perioada 2025–2026, care urmărește să promoveze comuniunea între tineri la nivel național, într-un cadru diferit de o Întâlnire națională. În acest context, Eparhia de Lugoj va colabora cu Eparhia de Maramureș.
  • Festivalul Național al corurilor de tineret, programat la Timișoara în iulie 2026.
  • Pelerinajul național la Medjugorje, care va avea loc în perioada 1–6 august 2026.
  • Propuneri privind formarea liderilor și animatorilor de tineret.
  • Noutăți din rețeaua europeană COMECE YouthNeT, în care România este reprezentată oficial.
  • Prezentarea proiectului dialecta.ro, o Platformă digitală care propune interacțiunea cu un chatbot catolic, intitulat Paolo, ca o alternativă la ChatGPT, și care răspunde la întrebări pe 10 teme diferite și de actualitate: „Sfânta Scriptură”, „Catehism”, „Istoria Religiilor”, „Parohiile din Arhidieceză”, „Calendar Catolic”, „Orientare vocațională”, „Relația cu părinții”, „Relația cu Biserica”, „Adicții vicioase” și „Sex și contracepție”.
  • Pregătiri pentru Zilele Mondiale ale Tineretului – Coreea de Sud – Seul 2027.
  • Proiectul „Media Național”, destinat unei prezențe online unitare a tinerilor catolici din România.

Participanții au avut parte și de momente de rugăciune, timp de reflecție și activități culturale, organizate de gazde în Oradea, precum și de un cadru potrivit pentru dialog și colaborare între delegațiile prezente.

Următoarea întâlnire a Comisiei pentru Tineret va avea loc la București, fiind găzduită de Eparhia de București, în perioada 10 – 12 martie 2026.

Adaptare după comunicatul Oficiului Național pentru Pastorația Tineretului




PF Claudiu-Lucian Pop este noul Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolice

Sinodul Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolice, reunit în sesiune extraordinară la Roma în perioada 2-6 noiembrie 2025, l-a ales pe Preasfinţia Sa Claudiu-Lucian Pop, în prezent Episcop Eparhial de Cluj-Gherla, ca Arhiepiscop și Mitropolit de Alba Iulia și Făgăraș și Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolice.

Noul Arhiepiscop Major a obținut confirmarea alegerii din partea Sfântului Părinte Leon al XIV-lea, în conformitate cu prevederile canonice.

Înscăunarea Preafericirii Sale va avea loc în data de 15 noiembrie 2025 la ora 11.00  în Catedrala Arhiepiscopală Majoră „Sfânta Treime” din Blaj. Ulterioare detalii legate de acest eveniment vor fi anunțate în zilele următoare.

Pomenirea ierarhiei în cadrul celebrărilor liturgice se va face în felul următor: „Pe Sfântul Părinte Papa LEON, pe Preafericitul Părinte Arhiepiscop CLAUDIU, pe Preasfințit Episcopul nostru (N.), …”.

Pe Stăpânul și Arhiereul nostru, Doamne îl păzește! Întru mulți ani!

Biografie

Preafericirea Sa Claudiu-Lucian Pop s-a născut în data de 22 iulie 1972 în localitatea Pișcolt din județul Satu-Mare.

A urmat Școala Generală în oraşul Jibou, fiind apoi absolvent al Liceului din localitate, cu profilul chimie-biologie.

În anul 1990 a fost admis la Facultatea de Chimie din Bucureşti. După un an în capitală, vocaţia la preoţie se concretizează în mod definitiv. Abandonează chimia pentru a începe pregătirea teologică. În anul 1991 a obținut o bursă de studii la Roma.

Între anii 1991-1999 a fost student al Colegiului Pontifical Pio Romeno din Roma. A studiat Filozofia la Universitatea Pontificala Urbaniana, iar apoi Teologia la Universitatea Pontificală Gregoriana, obţinând Licența în Teologie Spirituală (1998) și Doctoratul în anul 2006.

Este hirotonit preot la 23 iulie 1995; între anii 1997-1999 este responsabil al bisericii greco-catolice române din Roma, Santissimo Salvatore alle Coppelle.

Între anii 1999 – 2001 a fost vicerector la Misiunea Greco-Catolică Română din Paris, iar între 2001 și decembrie 2007, Rector al aceleiaşi instituţii.

În 12 decembrie 2007, a fost numit Rector al Colegiului Pontifical ”Pio Romeno” din Roma.

În şedinţa sinodală ordinară  din 8-10 iunie 2011, Sinodul Episcopilor Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, l-a ales episcop al Curiei Arhiepiscopiei Majore, iar Sfântul Părinte Papa Benedict al XVI-lea și Preafericirea Sa  Lucian Cardinal Mureșan l-au proclamat Episcop al Bisericii Catolice, titular de Mariamme, la 21 noiembrie 2011.

În iunie 2016 a fost ales membru al Sinodului Permanent. Tot atunci a fost ales în funcția de Secretar al Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică.

Cu binecuvântarea Preafericirii Sale Lucian Cardinal Mureșan, a coordonat organizarea vizitei Sfântului Părinte Papa Francisc la Blaj din 2 iunie 2019, ocazie cu care la Sfânta Liturghie de pe Câmpia Libertății a avut loc beatificarea celor șapte Episcopi greco-catolici martiri. Tot atunci a avut bucuria de a-l primi la sediul Curiei Arhiepiscopiei Majore pe Suveranul Pontif, iar apoi de a-l însoți la biserica comunității de etnie romă din cartierul ”Barbu Lăutaru” din Blaj.

Preafericitul Părinte Lucian Cardinal Mureșan, în calitate de Arhiepiscop Major, după ce a primit consimțământul Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, reunit la Blaj pe data de 12 aprilie 2021, și după ce a informat Sfântul Scaun Apostolic al Romei, l-a transferat pe Preasfinţia Sa Claudiu Lucian Pop în funcția de Episcop Eparhial al Eparhiei de Cluj-Gherla.

Înscăunarea ca Episcop Eparhial de Cluj-Gherla a avut loc sâmbătă, 24 aprilie 2021.

În cadrul Conferinței Episcopale Române,  îndeplinește funcțiile de Președinte al Comisiei pentru Ecologie și al Comisiei pentru Comunicații Sociale.




Preafericirea Sa Lucian Cardinal Mureșan, Arhiepiscopul Major al Bisericii Greco–Catolice din România, a trecut la Domnul

Cu regret și durere în suflet, dar întăriți de speranță în mila şi mângâierea care vin de la Dumnezeu, anunțăm că astăzi, 25 septembrie 2025, la ora 13:20, Preafericitul Părinte Lucian Cardinal Mureșan, Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică şi Mitropolit al Arhieparhiei de Alba Iulia şi Făgăraş, a trecut la Domnul, la vârsta de 94 de ani.

Toți cei care l-au cunoscut pe Preafericitul Părinte Cardinal Lucian, episcopi, preoți, persoane consacrate și credincioși, înalță rugăciuni pentru odihna sufletului blândului slujitor al Domnului, cu credință în Mântuitorul nostru Isus Cristos, Cel Înviat a treia zi.

Vom reveni cu detalii legate de funeraliile Preafericirii Sale Lucian Cardinal Mureșan.

Cu sfinții odihnește, Cristoase, sufletul adormitului robului Tău, unde nu este durere nici întristare, nici suspin, ci viaţă fără de sfârşit.

Amin!

Biroul de Presă al Arhieparhiei de Alba Iulia și Făgăraș

 




Campionatul de fotbal „Calix Sacerdotum” – ediția 2025, la Geoagiu Băi

Zece echipe de fotbal, reprezentând cinci eparhii greco-catolice și cinci dieceze romano-catolice din România, s-au întâlnit între 25–27 august 2025 la Geoagiu Băi, în cadrul Campionatului Național de Fotbal în sală pentru preoții catolici „Calix Sacerdotum”. Evenimentul, ajuns la ediția a IX-a, a fost găzduit anul acesta de Episcopia Greco-Catolică de Lugoj.

Au participat echipele de preoți din: Arhieparhia de Alba-Iulia și Făgăraș, eparhiile de Maramureș, Cluj-Gherla, Blaj, Oradea și Lugoj, precum și Arhidiecezele de București și Alba-Iulia și diecezele de Iași, Satu Mare și Timișoara – peste 100 de preoți jucători în total.

Competiția urmărește să încurajeze practicarea sportului și în viața clerului, oferind totodată un prilej de comuniune și de întâlnire frățească. În program au fost incluse meciurile de fotbal, momente de rugăciune prin celebrări liturgice în ambele rituri (bizantin și latin), activități culturale și recreative, dar și vizite la obiective locale.

Clasamentul final al ediției 2025:

  1. Locul I – Dieceza Romano-Catolică de Iași
  2. Locul II – Eparhia Greco-Catolică de Oradea
  3. Locul III – Dieceza Romano-Catolică de Timișoara
  4. Locul IV – Arhieparhia Greco-Catolică de Alba Iulia și Făgăraș
  5. Locul V – Eparhia Greco-Catolică de Cluj-Gherla
  6. Locul VI – Arhidieceza Romano-Catolică de București
  7. Locul VII – Eparhia Greco-Catolică de Lugoj
  8. Locul VIII – Eparhia Greco-Catolică de Maramureș
  9. Locul IX – Dieceza Romano-Catolică de Satu Mare
  10. Locul X – Arhidieceza Romano-Catolică de Alba Iulia

Pe lângă partea sportivă, zilele de la Geoagiu Băi au fost prilej de comuniune între preoți. Preasfințitul Ioan, Episcop de Lugoj, a prezidat Sfânta Liturghie în rit bizantin și a luat parte la momentele finale ale competiției: meciurile decisive și festivitatea de premiere.

Prima ediție a competiției „Calix Sacerdotum” a avut loc în 2016 la București, iar de atunci, an de an, evenimentul reunește preoți din toată țara. Următoarea ediție va fi găzduită în august 2026 de Arhidieceza de București.

Mai multe informații și istoricul competiției se găsesc pe site-ul oficial: www.csr-org.ro.

Raimondo-Mario Rupp, pentru Biroul de Presă al Eparhiei Greco-Catolice de Lugoj

Mai multe fotografii se găsesc AICI.

 




Nu putem trăi fără Isus Cristos! Pelerinajul naţional al persoanelor consacrate din România în Anul Jubiliar 2025

La inițiativa Conferinței Superioarelor (CRSM) și Superiorilor Majori (CSMR) din România, în acest an, în ziua de 21 iunie a fost organizat pentru prima dată un pelerinaj național al persoanelor consacrate. Ca loc de pelerinaj am ales Șumuleu Ciuc, astfel încât surorile și frații să poată ajungă cu ușurință din toate colțurile țării. Pelerinajul nostru, organizat în Anul Speranței, ne amintește și de cuvintele iubitului nostru păstor, Papă Francisc, care în urmă cu șase ani spunea în acest loc: „Sanctuarele (…) păstrează amintirea poporului credincios, care, în mijlocul suferințelor, nu obosește să caute izvorul apei vii din care să-și reînnoiască speranța. Ele sunt locuri de celebrare și comemorare, de lacrimi și rugăciune.” Persoanele consacrate au fost salutate la începutul Sfintei Liturghii de către sora Homa Ildikó SSS, președinta CRSM, care a invitat participanții să nu uite că doar împreună putem fi pelerini curajoși ai speranței, care îl mărturisesc pe Cel Răstignit și Înviat!

Pelerinajul persoanelor consacrate a început cu o Sfântă Liturghie solemnă, al cărei celebrant principal a fost nunțiul apostolic Giampiero Gloder, care a transmis salutul Papei Leon al XIV-lea călugărilor și călugărițelor prezente. Alături de nunţiu a concelebrat Preasfinția Sa Ioan Bot, Episcop al Episcopiei Greco-Catolice de Lugoj și Responsabil cu Persoanele Consacrate din partea Conferinței Episcopilor Catolici din România și Mons. József Csaba Pal, Episcop al Diecezei Romano-Catolice de Timisoara. În omilia sa, nunțiul a ilustrat cele trei voturi călugărești prin exemple din viața sfântului zilei. Sfântul Alois Gonzaga a trebuit să se împotrivească tatălui său pentru a alege viața călugărească, renunțând la succesul lumesc. Sărăcia nu înseamnă doar renunțarea la bunurile materiale, ci mai ales formarea acelei atitudini sufletești prin care ne considerăm viața ca un dar de la Dumnezeu. Mărturia vieții noastre depinde de cât de mult ne putem încredința Providenței. A te încredința lui Dumnezeu cu bucurie – aceasta este esența sărăciei.

Curăția nu este doar o realitate exterioară, ci o dăruire totală a vieții noastre, o mărturie profetică a unirii cu Dumnezeu. Este important ca această dăruire să fie nu doar pentru Dumnezeu, ci și pentru oameni – așa cum Sfântul Alois Gonzaga s-a consacrat îngrijirii bolnavilor în timpul ciumei care a lovit Europa. Citând din predica Papei Leon din Duminica Sfintei Treimi, nunțiul a subliniat că într-o lume individualistă și indiferentă curăția este un semn: „Dumnezeu este comuniune, o relație vie între Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, iar această comuniune se deschide către omenire și lume.”

Ascultarea are rolul de a ne ajuta să recunoaștem voința lui Dumnezeu în viața noastră. Sfânta Tereza de Lisieux mărturisea că ea alege totul și se teme doar de un singur lucru: să nu facă voia lui Dumnezeu. „Prin cuvintele superiorilor mei am primit mereu binecuvântarea lui Dumnezeu,” a mărturisit nunțiul. În încheiere, ne-a atras atenția că eficiența prezenței și slujirii noastre în diferitele dieceze depinde doar de cât de profund trăim voturile noastre.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, episcopul Ioan, responsabil cu viața consacrată în cadrul Conferinței Episcopale din România, și-a exprimat recunoștința pentru viața persoanelor consacrate.

Vocația și răspunsul dat acesteia sunt un mister, ce poate fi rezumat în cuvintele din Faptele Apostolilor (cf. Fap 4,20): Nu putem să nu vorbim despre El, să nu trăim cu Isus Cristos, să nu facem ceea ce El ne cheamă să facem. Persoana lui Isus ne-a sedus, ne-a convins. Pe El îl vrem, chiar și în moarte și dincolo de ea, dorim să ajungem în brațele Tatălui. Acest mister se reflectă pe fețele noastre, ale persoanelor consacrate – este ceva vizibil în privirea noastră, pe chipul nostru, dar care nu poate fi explicat.

Episcopul Ioan le-a mulțumit călugărilor și călugărițelor pentru faptul că, prin viața lor arată oamenilor un Dumnezeu personal și viu, făcându-L „uman” și „credibil” și deschizând poarta către Dumnezeul adesea uitat. Le-a mulțumit pentru că își asumă rugăciunea, suferința, pentru că sunt „cirenei” și „veronici” pentru ceilalți.

După Sfânta Liturghie, călugării i-au mulțumit și episcopului Ioan, întrucât exact în ziua pelerinajului s-au împlinit cinci ani de la consacrarea sa episcopală. Părintele Damian Pătrașcu, OFMConv, președintele CSMR, a mulțumit pentru sprijinul oferit vieții consacrate nunțiului apostolic și episcopilor prezenți, precum și pentru rolul de gazdă al părintelui provincial Urbán Erik. El a subliniat că, într-o lume zguduită de zgomotul bombelor, este deosebit de important să strigăm pentru pace și să o implorăm pe Sfânta Fecioară să mijlocească pentru noi.

Pelerinajul a continuat în curtea Casei de Studii Jakab Antal, unde, după masa de prânz, a avut loc o conferință și un moment interactiv. La invitația Conferințelor au participat la acest pelerinaj reprezentanții Dicasterului pentru Viața Consacrată: Pr. Krzysztof Gierat, CMF, directorul de birou și dr. Rosalba Rossi colaboratoare în cadrul Dicasterului. Prin prelegerea lor, i-au provocat pe cei prezenți la reflecție: Recunoaștem noi astăzi unde ne trimite Duhul Sfânt? Spunem noi cu ochii deschiși și inima pregătită lumii: „Iată-L pe Dumnezeu, Dumnezeu iubește, Dumnezeu conduce!”?

După prezentare, părintele Clement Tălin, OFMConv a animat comunitatea pelerină prin diverse dinamici de grup și jocuri, la care au participat cu plăcere și episcopii prezenți. Întâlnirea s-a încheiat cu un scurt pelerinaj pedestru. În frunte cu statuia împodobită cu flori al Maicii Domnului, surorile și frații au mers în procesiune spre biserica parohială din Cioboteni, unde au rostit rugăciunea de consacrare scrisă special pentru această ocazie.

Cele trei sute de persoane consacrate prezente au plecat cu recunoștință în inimă, deoarece această zi le-a oferit ocazia pentru a experimenta ceea ce înseamnă jubileul în Biserică: reaprinderea focul iubirii cel dintâi și reînnoirea relațiilor noastre comunitare.

Text adaptat după sr. Ildikó Homa SSS (CRSM)

Mai multe fotografii se găsec AICI.