La Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” a surorilor Baziliene din Lugoj, a avut loc, în ziua de 28 mai 2024, cea de-a şaptea întâlnire a comunităților monastice și de viață consacrată care activează pe teritoriul Eparhiei Greco-Catolice de Lugoj. Atât la această întâlnire cât şi la întâlnirile precedente, a luat parte Preasfinţitul Ioan care este responsabil al Comisiei pentru Viaţa Consacrată din cadrul Conferinţei Episcopilor Catolici din România (CER).
Alături de gazdele întâlnirii: surorile din Ordinul Sfântului Vasile cel Mare (OSBM) – Mănăstirea Nașterea Maicii Domnului din Lugoj, au participat: frații călugări de la Mănăstirea Preasfânta Treime din Giroc, frații franciscani de la Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului din Chișineu-Criș și surorile din ordinul Sf. Ioana Antida – Oraviţa.
Programul zilei a început cu rugăciunea Orei a VI-a, urmată de o reflecţie a pr. Mihai Blăjuț OFM Conv de la Chişineu-Criş, care a avut ca temă: A crede în Înviere. Cum ne schimbă învierea lui Hristos? După ascultarea temei propuse, a urmat împărtășirea gândurilor și a experienței celor prezenți, aceasta constituind, ca de fiecare dată, o resursă și o îmbogățire reciprocă.
Programul a continuat cu prânzul pregătit de gazda întâlnirii. Întâlnirea s-a încheiat mulțumind lui Dumnezeu pentru darul vocației, gazdelor pentru calda primire și fiecăruia pentru participare.
Următoare întâlnire va avea loc în 7 octombrie 2024, gazde fiind fraţii de la Mănăstirea „Preasfânta Treime” – Giroc.
Aceste întruniri ale persoanelor consacrate au devenit o tradiție organizându-se prin rotație în diferitele mănăstiri de pe teritoriul Eparhiei de Lugoj. Sunt zile de rugăciune și reflecție comună prin care este întărită comuniunea, este susținută vocația călugărească și sunt promovate misiunile.
A consemnat: Raimondo-Mario Rupp
Mai multe fotografii se găsesc AICI.















